Recent Posts
- Komunikacija sa teškim ljudima15/05/2024
- Šta nam sve govori odsustvo zdravlja?19/04/2024
- Depresija02/11/2023
- Komunikacija sa teškim ljudima
Znate i sami koliko puta smo u stanju da podrazumevamo najbitnije stvari u životu. Zanemarujemo ljubav, prijateljstvo, sreću koju imamo, pa i zdravlje – sve dok ih ne izgubimo. No, da bismo razumeli šta nam sve odsustvo zdravlja poručuje veoma je važno da razumemo šta zapravo zdravlje znači.
Prema definiciji Svetske zdravstvene organizacije: “Zdravlje je stanje potpunog fizičkog, duševnog i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.”
Dakle, nije dovoljno samo da nas ništa ne boli i da nismo umorni da bismo rekli da smo zdravi. Potreban je mir, spokoj, balans tela i uma. Kada se sagleda iz ove perspektive, odsustvo zdravlja je onda mnogo više od dijagnoze i propisane terapije u našim zdravstvenim kartonima. Potrebno je da shvatimo da se našim zdravljem moramo baviti na više nivoa, jer postoji fizičko, mentalno, emocionalno i energetsko zdravlje.
Naš um, telo i emocije čine jednu celinu, međusobno su povezani i predstavljaju sistem koji (ne)skladno funkcioniše. Hoćemo li biti zdravi, u balansu i harmoniji? Ovo diktiraju upravo naše misli. Naime, putovanje ka postizanju životne ravnoteže počinje upravo u našem umu, od misli koje imamo o sebi i svetu oko sebe. U zavisnosti od toga da li naše misli „pozitivne“, odnosno podražavajuće ili su pak „negativne“, tj. ograničavajuće, izazvaće određene emocije u našem telu.
Veoma je važno da razumemo svoje misli, pre svega da ih osvestimo i da pratimo emocije koje osećamo. Ukoliko nismo svesni šta mislimo, ne posvećujemo pažnju emocijama ili ih potiskujemo, može doći do nečeg što nazivamo emocionalnom blokadom. Posledice nebavljenja ovim blokadama (ili čak traumama) u našim životima manifestuju se na fizičkom planu – u vidu bolesti i raznih zdravstvenih tegoba.
Otac Tadej je rekao: „Kakve su ti misli, takav ti je život.“
Prema tome, odgovore za istinsko isceljenje i ozdravljenje moramo potražiti u nama samima. Dok se konvencionalna medicina fokusira na uklanjanje simptoma bolesti, u komplementarnom, odnosno holističkom pristupu čovek se sagledava kao jedinstvo tela, uma i duha. Pa u tom smislu govorimo o četiri nivoa zdravlja.
Fizičko zdravlje je onaj nivo koji se fokusira na stanje našeg tela. Na planu ponašanja to podrazumeva dosledan rad – redovna fizička aktivnost, briga o jelovniku i zdravi obroci, kvalitetan noćni san, hidratacija, održavanje optimalne telesne težine.
Održavanje fizičkog zdravlja je važno, jer smanjuje rizik od raznih bolesti i doprinosi da se osećamo vitalno i energično. Dakle, ako još nemamo, bilo bi izuzetno dobro da izgradimo zdrave navike i rutine kako bismo se pobrinuli za ovaj aspekt zdravlja. Mnogim ljudima koji reše da “žive zdravo” može biti “previše promena” odjednom – jer počnu sa naprasnom odlukom da će vežbati tri puta nedeljno, potpuno isključiti slatkiše i rafinisane šećere iz ishrane i slično. Iz tog osećaja uskraćenosti zapravo ne dolazi ništa dobro i vrlo brzo se posustaje i odustaje od dijete ili zacrtanog plana vežbanja.
Umesto da pritisnete sebe i svoje telo naredbama i sankcijama, za početak izaberite jednu promenu koju ćete uključiti u svoju svakodnevicu. Možda će to biti raniji odlazak na spavanje ili jedan zdrav obrok dnevno? Neko će odabrati da pokrene rutinu šetnje od pola sata dnevno. U svakom slučaju, krenite korak po korak, nežno prema sebi ali dosledno i sa jasnom namerom – da to radite radi sebe i svog zdravog tela. Vremenom će se svaka promena integrisati i postati deo vaše svakodnevice.
Poslednjih godina se mnogo govori o mentalnom zdravlju i o našoj sposobnosti da se suočavamo i nosimo sa stresom. Nažalost, život modernog čoveka postaje sve ubrzaniji, stresniji i dinamičniji. Usled prevelikog broja informacija i različitih sadržaja koji okupiraju naš um svakog dana može biti istinski teško da se povežemo sa sobom, zastanemo i primirimo se.
Ipak, koliko god se izazovno činilo, to je upravo ona prava stvar koju trebamo uraditi za sebe. Briga o mentalnom zdravlju podrazumeva hrabrost da potražimo pomoć kad nam je potrebna, da izbegavamo prekomerno izlaganje stresu i stalno tražimo načine da postanemo manje reaktivni. Postoje razne korisne strategije i tehnike koje nam u tome mogu pomoći. U okviru NLP edukacije se, primera radi, mogu naučiti brojni dragoceni alati za prevazilaženje stresnih situacija i lakše nošenje sa svakodnevnim izazovima. Takođe se mogu osvestiti i promeniti brojna ograničavajuća uverenja u podražavajuća. To znači da možemo menjati način na koji mislimo, kao i nekorisne obrasce ponašanja koji nam ne daju željene rezultate.
Emocionalno zdravlje podrazumeva stepen naše sposobnosti da razumemo, izrazimo i upravljamo emocijama, i to na onaj način koji produktivan i dobar kako za nas, tako i za ljude u našem okruženju. Odnosi se, dakle, na emocionalno blagostanje, odnosno na to koliko umemo i možemo da razumemo vlastite potrebe i granice, kako i da li upravljamo stresom i, naravno, na koji način savladavamo izazove dok gradimo zdrave odnose sa drugim ljudima.
Jako emocionalno zdravlje imaju osobe koje su svesne svojih emocija i pritom umeju da ih izraze. Dakle, umesto da potiskuju ili negiraju svoje emocije, otvoreni su i spremni da ih priznaju. Ujedno imaju efikasne strategije za suočavanje sa svakodnevnim stresom, kao i svim većim ili manjim izazovima u životu.
Bilo da je reč o tehnikama relaksacije, dubokom disanju, mindfulness-u ili traženju podrške i pomoći kada je to potrebno – emocionalna zdrava osoba ume se pobrinuti za sebe. Kao rezultat gradi i održava jake, zdrave i podržavajuće veze i odnose, što uključuje i jasno postavljanje granica, asertivnu komunikaciju i empatiju.
Imajući u vidu da su um, telo i emocija deo jednog sistema, energetsko zdravlje podrazumeva balans i sklad ove vitalne energije. Ukoliko postoji neka blokada ili neravnoteža u protoku energije to će bez svake sumnje odraziti na naše fizičko, mentalno i emocionalno zdravlje. Metode i tehnike koje se koriste za očuvanje i poboljšanje energetskog zdravlja uključuju akupunkturu, akupresuru, Reiki, Tai Chi i Qi Gong, Ayurveda. Svaka od ovih praksi ima za cilj isceljenje, uspostavljanje i održavanje ravnoteže energije u telu.
Usmeravanjem naših misli, promenom ograničavajućih uverenja u podražavajuća, razumevanjem i identifikovanjem emocija možemo učiniti mnogo više od „odsustva bolesti i iznemoglosti“. Zapravo, na ovaj način idemo ka ostvarenju zdravlja kao stanja u kom smo potpuno fizički, mentalno, emocionalno i društveno zadovoljni i u stanju blagostanja.