Recent Posts
- Šta tebe pokreće na promenu24/09/2024
- Komunikacija sa teškim ljudima15/05/2024
- Šta nam sve govori odsustvo zdravlja?19/04/2024
- Šta tebe pokreće na promenu
“Bez obzira kroz kakve izazove ili poteškoće ili bolne situacije prolazite u svom životu, svi mi imamo nešto duboko u sebi do čega možemo posegnuti i pronaći unutrašnju snagu da ih prebrodimo.” – Alana Stewart
“Sreću određuje stanje našeg duha, a ne događaji.” – Dalaj Lama
Uspesi i neuspesi, radosti i tuge, usponi i padovi – ponekad se čini da je život upravo to, naizmenična igra srećnih i tužnih događaja. I dok smo skloni tome da celim srcem prigrlimo ona lepa dešavanja u svom životu, kada naiđemo na probleme i izazove, neretko ne umemo da se nosimo sa njima.
Teške situacije nas mogu zadesiti u bilo kom trenutku i iako se čini da nema izlaza, uvek je dobro znati da ih ipak možemo prevazići. Razvod, bolest, smrt bliske osobe ili pak selidba u inostranstvo ili finansijski problemi, svaki od ovih životnih izazova može biti važna životna lekcija. Potrebno je da prođemo kroz određene faze da bismo prebrodili bilo koju tešku situaciju.
Ako smo otvorenog srca, možemo da budemo spremniji da se suočimo sa poteškoćama, da dozvolimo da nas promene i učine snažnijim i mudrijim. Da li se možemo pripremiti za teška vremena? Kako da izvučemo najbolje iz svega što nam život nudi i poboljšamo način na koji živimo?
Bogatstvo koje nam donosi lično iskustvo je neprocenjivo. Jasnoća, svest i samosvest postaju naša svakodnevna stvarnost kada smo spremni da bol pretvorimo u životnu mudrost.
Kako onda da razvijemo veštine suočavanja sa teškim vremenima?
Ako se suočavate sa nekim ozbiljnim životnim izazovima, sasvim je prirodno da se osećate preopterećeno. Kada doživljavate veliku emocionalnu bol ili frustraciju, ponekad zaista može delovati kao da ćete ostati u tom stanju zauvek. Upravo ovakve misli mogu povećati težinu emocija koje osećate i učiniti da vam bude još gore.
Međutim, ako preoblikujete svoju perspektivu, sagledate stvari iz novog ugla (ili više uglova), ovo vam može pomoći da se udaljite od “negativnog načina” razmišljanja.
Razmislite šta biste rekli svom prijatelju koji prolazi kroz sličnu poteškoću. Sada – recite to isto sebi.
Dobar primer promene perspektive: Znam da se čini da će ovo biti zauvek, ali znam da nije. Prošao sam kroz teške situacije i ranije i prevazišao ih. Prebrodiću i ovo.
Poricanje, neprihvatanje emocija ili pak preplavljenost osećanjima ljutnje i besa samo su jedna od faza na putu do prevazilaženja poteškoća. Važno je znati da emocije ne nestaju ako ih ignorišemo. Ponovo će izroniti na površinu i ne uvek na način na koji mi to razumemo.
Prema tome, najbolja stvar koju možemo uraditi za sebe jeste da prigrlimo svoja osećanja, da priznamo svoje emocionalno iskustvo, dopustimo sebi da osetimo sve što osećamo.
Potiskivanje osećanja može dugoročno otežati naše suočavanje sa situacijom. S druge strane, kroz proces prihvatanja emocija možemo otkriti mnogo o sebi i krenuti putem isceljenja. Izražavanje emocija – bilo da je reč o tuzi, besu, frustraciji ili ljutnji – suštinski je deo isceljenja.
Dozvolite sebi da tugujete ili procesuirate sve što se dešava.
Većina teških situacija ima “rok trajanja” i mogućnost za pozitivni preokret. Primera radi, to može biti poslednji dan teške školske godine ili datum selidbe. Ako se fokusiramo na buduće pozitivne ishode situacije to može biti efikasna strategija.
Tehnika vođene meditacije jedan je od načina da pretvorimo pozitivne namere u reči. Primera radi:
Možda vam se čini da je najbolji odgovor na tešku situaciju da preuzmete odgovornost? Međutim, ponekad upravo otpuštanje može pomoći u očuvanju vašeg mentalnog zdravlja.
Neki ljudi su samokritičniji kada prolaze kroz potekoće ili kada su pod velikim stresom. Jedan od načina da sebi pomognete jeste da budete nežniji prema sebi. Teška vremena dolaze sa izazovima koji su van vaše kontrole i što više pokušavate da kontrolišete situaciju to sebi nanosite više stresa.
Osećaj smisla i svrhe i želja da krenemo napred pomaže nam da ostanemo puni energije i nade. Glavni “trik” je u tome da identifikujemo šta je pozitivno u krizi kroz koju prolazite.
Gubitak posla može značiti da imate više vremena da pomognete svojoj deci oko domaćeg zadatka. Nova medicinska dijagnoza može biti motivacija da promenite stil života i okrenete se zdravim navikama.
Čak i ako značenje i svrha nisu odmah očigledni, možete razmisliti o tome da ih potražite u svakodnevnim trenucima.
U vremenu promena, neizvesnosti i poteškoća rituali su ono što vas može usidriti.
Zdravi rituali bi mogli biti:
Na kraju, dok prolazite kroz težak period važno je da sve vreme imate na umu da je krajnji cilj isceljenje i zdrav odnos prema sebi. Da bismo dozvolili sebi da nastavimo dalje kroz život uprkos poteškoćama potrebno je da oprostimo onima koji su nas povredili, ali i sebi.
Oprostite sebi za sve ono što ste mogli da uradite – a niste, za sve ono što ste uradili, a smatrate da nije trebalo. Recite sebi: radio sam najbolje što sam znao u tom trenutku sa resursima koje sam imao na raspolaganju. Opraštanje je put do slobode, razumevanja i jasnoće.
Tada ćemo jasno videti zašto smo kroz određenu poteškoću prošli, zašto je moralo tako biti i koje su važne lekcije koje smo naučili za buduća vremena. U ovim trenucima shvatamo koliko snage u sebi imamo, kuda vodi naš životni put i kako da se ostvarimo u svakom smislu.